Systemaattisella hoidon tarpeen arvioinnilla tunnistetaan potilaista ne, jotka tarvitsevat kiireellistä hoitoa niistä, jotka voivat odottaa hieman pidempään. Oikein tehty hoidon tarpeen arviointi ohjaa potilaat tarkoituksenmukaiseen hoitopaikkaan oikea-aikaisesti ja auttaa hoidon onnistumisessa.

Sisältö

Webinaarissa käsitellään aikuispotilaan kiireellisen hoidon tarpeen arvioinnin systemaattisen tekemisen perusteita: miksi sitä tehdään ja miten toimia, kun potilas tarvitsee kiireellistä hoitoa? Miten tehdään kiireellisen hoidon tarpeen arviointi systemaattisesti? Aihetta lähestytään potilaslähtöisesti eikä webinaarissa käsitellä erilaisia palvelurakenteita tai työskentelymalleja.

Oppimistavoitteet

  • Opit erottamaan kiireellistä hoitoa tarvitsevat potilaat niistä, joita voidaan hoitaa myöhemmin.
  • Osaat toimia systemaattisesti kaikkien potilaiden kanssa.
  • Tiedät tavallisimmat syyt yhteydenotolle päivystykseen ja miten niissä tulisi toimia.
  • Saat konkreettisia työkaluja ja vinkkejä hoidon tarpeen arvioinnin systemaattiseen tekemiseen niin kasvotusten kuin etänä.

Ohjelma

Aika Otsikko
Klo 13.45 Webinaaritila avautuu
Klo 14.00 Tervetuloa webinaariin
Petra Kupari, pj
Klo 14.10 Hoidon tarpeen arvioinnin ajatus ja tarkoitus
Emil Heinäaho
Klo 14.30 Systemaattinen hoidon tarpeen arviointi: miksi ja miten?
Tiina Stenman
Klo 14.50 Päivystysavun Top 20
Emil Heinäaho
Klo 15.10 Miten tunnistan terveyttä uhkaavan tilan?
Tiina Stenman
Klo 15.30 Kysymyksiä ja keskustelua
Klo 15.55 Webinaarin päätössanat
Petra Kupari, pj
Klo 16.00 Webinaari päättyy

Asiantuntijat

Yleislääketieteen erikoislääkäri Emil Heinäaho on yksi Päivystysapu 116117 -palvelun perustajista ja on toiminut sen lääketieteellisenä vastaavana. Lisäksi hän on HUS Akuutin yleislääketieteen kouluttajalääkäri ja jatkossa hän toimii julkisten palveluiden ylilääkärinä Terveystalossa.

Sh YAMK, AmO Tiina Stenman toimii Oppiportissa verkkokoulutusasiantuntijana. Tiinalla on lähes 20 vuoden kokemus akuuttihoitotyöstä niin hoitajana kuin opettajana. Lisäksi hän on kouluttanut pitkään hoidon tarpeen arviointia terveydenhuollon ammattilaisille.

Sh YAMK Petra Kupari toimii Oppiportissa projektipäällikkönä ja tämän webinaarin puheenjohtajana.