
Nivel- ja pehmytosapistokset ovat säilyttäneet tärkeän aseman nivel-, jännetuppi- ja limapussitulehdusten hoidossa, vaikka tulehduksellisten nivelsairauksien hoito on voimakkaasti kehittynyt.
Tällä kurssilla opit tai kertaat, kuinka suoritetaan seuraavat perusterveydenhuollossa varsin yleisesti tarvittavat toimenpiteet. Kurssilla käydään läpi tavallisimmat nivelipistot sekä bursiittien ja jännetuppitulehdusten pistoshoidot.
Kurssin suoritettuasi
- tunnet nivelpistoksissa käytettävät lääkeaineet ja -määrät
- tiedät, miten pistos valmistellaan ja suoritetaan teknisesti
- tiedät, missä tilanteissa pistosta ei voi suorittaa
- omaat perustiedot yleisimpien nivelten, bursiittien ja jännetuppitulehdusten pistoshoidoista.
Avainsanat: Glukokortikoidi, aseptinen bursiitti, septinen bursiitti, punktio, aspiraatio, injektio.
Tekijät
LT Petri Kresanov on sisätautien ja reumatologian erikoislääkäri ja toimii Tyksissä.
LT, dosentti Dan Nordström on reumatologian erikoislääkäri ja toimii HYKS:ssä.
LL Satu-Liisa Pauniaho on lastenkirurgian erikoislääkäri ja toimii Tampereen yliopistollisessa sairaalassa.
Tenure track -professori Vappu Rantalaiho on reumatologian erikoislääkäri Tampereen yliopistollisessa sairaalassa ja opettaa reumatologiaa Tampereen yliopiston lääketieteen ja terveysteknologian tiedekunnassa.